گرداننده : رضا قاسمی نشريه ادبی

صفحه‌ی نخست

مقاله

داستان

شعر

گفت و گو

نمايشنامه

طنز

مواد خام ادبی

درباره‌ی دوات

تماس

کتابخانه دوات

دعوت به مراسم
 کتابخوانی

 

کورت وونه گات

خانم کتابدار دوست‌تان دارم
مقدمه ی کورت وونه گات بر مجموعه مقالاتش که با نام "مردی بدون کشور" به تازگی منتشر شده است
مترجم : آیدا احدیانی


من ، احتمالاَ مثل بسياری از شما، فیلم فارنهایت ١١/٩، مایکل مور، را دیده ام. عنوان فیلم تقلید طنز آمیزی است از عنوان شاهکار علمی تخیلی ری بردبری (Ray Bradbury)، بنام فارنهایت. این دمای ٤٥١ فارنهایتتصادفاَ، دمای سوختن کاغذ است، که در آن کتابها تجزیه می شوند. قهرمان رمان بردبری یک کارگر شهرداری است که وظیفه اش سوزاندن کتاب است.

و در ربط با مبحث کتابسوزان، من می خواهم به کتابداران تبریک بگویم، کسانی  که اگر شهرتی دارند نه بخاطر داشتن قدرت بدنی یا داشتن آشناهای گردن کلفت سیاسی یا ثروت چشمگیر است، بلکه بخاطر این است که آنها در سراسر این کشور در برابر گردن کلفت های آزادی‌ستيزی که قصد داشتند بعضی کتابهای خاص را از قفسه ها حذف کنند، بی وقفه مبارزه کرده اند، و از همکاری با پليس و دادن اسامی کسانی که آن کتابها را از کتابخانه ها امانت گرفته بودند، امتناع کرده اند.

برای همین است که آمریکایی که من دوستش دارم هنوز وجود دارد، هرچند که نه در کاخ سفید یا دادگاه عالی قضایی یا مجلس سنا یا مجلس نمایندگان یا رسانه های عمومی. آمریکایی که من دوستش دارم روی پیشخوان کتابخانه های عمومی هنوز وجود دارد.

و همچنان در ربط با کتابها: منابع خبری روزانه ما، تلوزیون و روزنامه، بسیار شکست خورده، بسیار بی دقت نسبت به نصف دیگر مردم آمریکا، بسیار يکنواخت و شبيه هم هستد، و فقط در کتابهاست که ما می توانیم بفهميم و اقعا چه می گذرد. یک نمونه اش، خانه بوش،خانه سعود نوشته کرگ انگر (Craig Unger) که حدودا اوایل همین سال تحقیر آمیز و تاسف آور شناور در خون، چاپ شده است.

اگر هنوز متوجه نشده اید، و به عنوان يکی از نتايج انتخابات تاسف آور متقلبانه در فلوریدا، که در آن هزاران آفریقایی– آمریکایی به صورت مستبدانه ای حقوق مدنی شان زيرپا نهاده شد، ما حالا خودمان را به باقی جهان جنگ دوستانی با افتخار، پوزخندزن و بی رحم نشان می دهیم که اسلحه های مخوفی دارند و کسی هم در برابرشان يارای ايستادگی ندارد.

اگر هنوز متوجه نشده اید، ما هم اکنون در سراسر جهان همانقدر ترسناک و انزجار آوریم که نازی ها بودند.
با دلایل خوب.

اگر هنوز متوجه نشده اید، رهبران غیرمنتخب ما میلیونها انسان را، صرفا بخاطر مذهب و نژادشان، فاقد ارزش انسانی می دانند. ما آنها را مجروح می کنیم و می کشیم، شکنجه می دهیم، زندانی می کنیم و هرچه که بخواهیم انجام می دهیم.
به سادگی.

اگر هنوز متوجه نشده اید، ما حتی سربازان خودمان را هم فاقد ارزش انسانی می دانیم، نه بخاطر مذهب یا نژاد آنها، بلکه بخاطر سطح اجتماعی پایین شان.
آنها را به هر جا که می خواهی بفرست. مجبورشان کن که هر کاری را انجام بدهند.
به سادگی.
معیارهای اوریلی ( O’Reilly)*.

برای همین است که من مردی بدون کشور** هستم، به استثناء مواردی که مربوط می شود به کتابدارها و مجله شیکاگویی در این زمان (In These Times) که شما الان دارید می خوانید.

قبل از اینکه ما به عراق حمله کنیم، حضرت روزنامه نیویورک تایمز ضمانت کرد که در عراق سلاحهای کشتار جمعی وجود دارد.

آلبرت اینشتین و مارک تواین هم در اواخر عمرشان از نژاد انسانی‌شان صرفنظر کردند، با اینکه مارک تواین حتی جنگ جهانی اول را هم ندیده بود. جنگ، امروزه، بدل به نوعی از سرگرمی‌های تلویزیونی شده است. و آنچه که جنگ جهانی اول را، بویژه، خیلی سرگرم کننده کرده بود عاملش دو اختراع آمریکایی بود، سیم خاردار و تیربار. گلوله انفجاری ( Shrapnel) بوسیله یک مخترع انگلیسی به همین نام اختراع شد. دوست نداشتید اسم یک چیزی هم به نام شما در دنیا ثبت می شد؟

مانند پیشکسوتان ممتاز خودم، اینشتین و تواین، من هم وسوسه شده‌ام که این مردم را کنار بگذارم. و ، همانطور که بعضی از شما می دانید، این دفعه‌ی اول من نیست که با ماشین ترحم برانگیز جنگ محاصره می شوم.

حرف آخرمن ؟ " در زندگی هرگز مثل یک حیوان رفتار نکنید، حتی مثل یک موش. "

بمب آتشزا از هاروارد آمد بیرون. بفرمایید!

رییس جمهور ما مسیحی است؟ خوب آدولف هیتلر هم مسیحی بود.

به نسل جوانمان چه می توانیم بگوییم، حالا که شخصیت‌هايی بی کله، آدم‌هايی  فاقد وجدان، فاقد حس دلسوزی یا شرم، همه نقدینگی موجود در خزانه های دولتی و موسسات وابسته به آن را برداشته اند و همه را متعلق به خود می دانند؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* O’Reilly Factor نوشته بیلی اوریلی مجری برنامه تلوزیونی در آمریکا. در این کتاب و برنامه تلوزینیش او به معیارهای خوب،بد در خانواده ها و اجتماع آمریکا می پردازد و مرز بین خوب و بد را تعیین می کند.

**A man without a country نام آخرین کتاب کورت ونه گات جونیور
 

   

بازچاپ مطالب دوات ممنوع است؛ به مطالب دوات فقط می‌توانید لینک بدهید.

برگشت