گرداننده : رضا قاسمی نشريه ادبی

صفحه‌ی نخست

مقاله

داستان

شعر

گفت و گو

نمايشنامه

طنز

مواد خام ادبی

درباره‌ی دوات

تماس

دعوت به مراسم
 کتابخوانی

 

علی لاله جینی
برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات کیست؟


وحشت به جای خوش حالی!

الفریده یلینک متولد 1946، نویسنده، شاعر و درام نويس اتريشی همچون همتای درگذشته اش توماس برنهارد، از نویسندگان تحسین برانگیز به خصوص در خارج از مرزهای اتریش است. لبه ی تیز آثار جدید یلینک متوجه سیاست آمریکا در خاورمیانه و به ویژه در عراق است.
الفریده با شنیدن خبر دریافت جایزه ی هنگفت نوبل دچار وحشت شد! اين زن فمنیست و نویسنده ی "عصر جالبِ جالب" به خاطر داشتن ترس از جمعيت(سوسيال فوبی) احتمالا برای گرفتن این جایزه به استکهلم نخواهد آمد! اگرچه هوراس انگدال دبیر آکادمی در یک میزگرد تلویزیونی قول داد که همه ی تلاشش را خواهد کرد تا یلینک را برای گرفتن جایزه و آمدن به استکهلم ترغیب کند. او افزود که پیش تر هم نویسند گانی از این دست حاضر به شرکت در مراسم اهدای جايزه نوبل نبوده اند، ولی دست آخر تصمیم شان را عوض کرده اند.

جالب است که آخرین نسخه ها ی کتاب های الفریده دوازده سال پیش در استکهلم فروخته شدند و در حال حاضر برای نمونه یک نسخه هم از آثار او برای فروش وجود ندارد! شاید تعداد بسیار اندکی از کارهای او را بتوان در کتابخانه ی مرکزی شهر پيدا کرد!

در یک نگاه صمیمانه داستان ها و نمایش نامه های الفریده جنجال برانگیزند. با وجود این او یکی از تاثیرگذارترین نویسند گان معاصر است.
عنوان های غالب در آثار منثور و دراماتیک او جنسیت زنانه، بدرفتاری های جنسی و در مجموع جنگ بین زن ها و مردهاست. او در آثاری نظیر«عزیز ما طعمه هستیم»، «معشوقه ها» و «معلم پیانو» نظرات خود را به زیبایی به تصویر می کشد و، با توصیف غیرسانتی مانتال خشونت و بازی قدرت در روابط انسان ها، به خواننده گانش شوک وارد می کند.
نزد یلینک قدرت و خشونت نیروهای کارساز مناسبات آدم هاست.
رمان "شهوت" او توصیفی پورنوگرافیک از جنسیت، تجاوز و بدرفتاری جنسی است. این اثر توجه منتقدین را چندان جلب نکرد. در این اثر، به جای خود پی رنگ، این توصیف خشک از شکست های اخلاقی است که آدمی را آزار و تسخیر می کند.
الفریده در کارهای اخیرش دست از مقولات زنانه برداشته و بیش تر بر نقد اجتماعی متمرکز شده است.
نماش نامه هایش کم حرف هستند، با وجود این اجراهای دست و دل بازانه با تاکید بر کرئوگرافی نظیرSportstuck است که مقوله ی خشونت و فاشیسم در ورزش را برملا می کنند.
رمان« معلم پیانو» یلینک توسط مایکل هانکه کارگردان به نام اتریشی و با بازی تحسین برانگیز ایزابل هوپر در نقش یک پیانست سرکوب شده به فیلم در آمده است.
نمایش نامه های سرزمین بابل و بابل به زودی منتشر خواهند شد.

 

   

بازچاپ مطالب دوات ممنوع است؛ به مطالب دوات فقط می‌توانید لینک بدهید.

برگشت