گرداننده : رضا قاسمی نشريه ادبی

صفحه‌ی نخست

مقاله

داستان

شعر

گفت و گو

نمايشنامه

طنز

مواد خام ادبی

درباره‌ی دوات

کتابخانه دوات

تماسکارهای رضا قاسمی
 روی انترنت

دعوت به مراسم
 کتابخوانی

 

samedi, 09 avril 2016 

 

همبستگی واتسلاو هاول با مردم ايران

 


واتسلاو هاول نمايش‌نامه‌نويس برجسته‌ي جهان و رئيس جمهور سابق جمهوری چک به مردم ايران پيام داد که تسليم نشوند.
هاول که از فعالان حقوق بشر در جهان است و تلاش‌های زيادی را برای دفاع از حقوق مردم برمه و بلاروس انجام داده در گفت‌وگو با راديو اروپای آزاد گفته است که با مردم معترض ايران احساس هم‌بستگی می‌کند‌.
وی در‌باره‌ي نگرانی‌اش از انتخاب مجدد احمدی‌نژاد گفت: «‌من او را از طريق حرف‌هايی که زده و در رسانه‌ها منعکس شده، می‌شناسم. اظهارات او نگران‌کننده است و ربطی به مذهب یا ميهن‌پرستی ندارد.»
هاول ضمن ابراز هم‌دردی با مردم ايران که به نتايج انتخابات اخير معترض‌اند، گفت اميدوار است که تظاهرات آن‌ها با خون‌ريزی و قتل عام مواجه نشود.
وی از دولت‌های غربی خواست تا با اعمال سياست‌های خود دولت احمدی‌نژاد را ايزوله کنند. هاول همچنين هم‌بستگی دولت‌های غربی را با دانش‌جويان و کسانی که از حقوق بشر در ايران دفاع می‌کنند، امری لازم دانست.
وی گفت برای مردم ايران و پيروزی آن‌ها دعا می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که اگر به نتايج فوری نرسيدند، دچار ترديد نشوند.
هاول در ادامه‌ي پيام خود گفت: «‌تلاش‌های آن‌ها روزی به نتيجه خواهد رسيد اما خدا می‌داند کی و چگونه. نمی‌توانيد برايش زمان تعيين کنيد. حداقل تجربه‌ي ما اين را می‌گويد.»
واتسلاو هاول از مخالفان سرسخت نظام کمونيستی و توتاليتريسم حاکم بر چکسلواکی بود و پس از فروپاشی کمونيسم در اين کشور و تقسيم آن به دو جمهوری چک و اسلواکی در سال 1990 به رياست جمهوری چک برگزيده شد و تا سال 2003 در قدرت ماند.
«پروانه‌ای روی آنتن»، «خاطرات» و «اپرای گدايان» از جمله آثار واتسلاو هاول است.

  

   

بازچاپ مطالب دوات ممنوع است؛ به مطالب دوات فقط می‌توانید لینک بدهید.

برگشت