گرداننده : رضا قاسمی نشريه ادبی

صفحه‌ی نخست

مقاله

داستان

شعر

گفت و گو

نمايشنامه

طنز

مواد خام ادبی

درباره‌ی دوات

تماس

کتابخانه دوات

دعوت به مراسم
 کتابخوانی

 


 

بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت

سالگرد در گذشت هوشنگ گلشیری

 

 

پنج سال پیش روز شانزده خرداد 1379 هوشنگ گلشیری از میان ما رفت. هوشنگ گلشیری گذشته از آفرینش  ادبی به تحقیق در ادبیات معاصر و پرورش نسلی از داستان نویسان و منتقدان ادبی عمری را نیز به پیکار بی امان با سانسور و دفاع از آزادی بیان و قلم و اندیشه و فعالیت مستمر در کانون نویسندگان ایران گذراند.

ما کانونیان از یاد نمی بریم که گلشیری درست تا یک روز پیش از آنکه در بستر بیماری بیفتد چگونه شب و روز  خود را به فعالیت در کانون گذراند و در این راه تا چه اندازه نسبت به سلامت جسمی خود بی اعتنا بود.

با گذشت پنج سال از مرگ هوشنگ گلشیری نه تنها آرمان های پاک و بلند او برای آزادی بیان و قلم و اندیشه محقق نشده  است  بلکه  تا کنون ده ها روز نامه ، هفته نامه، ماهنامه، و ...  به محاق توقیف فرو رفته است . بسیاری از سایت های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و آگاهی رسان اینترنتی صافی گذاری شده اند ؛ ده ها روزنامه نگار و فعال اجتماعی به  زندان افتاده اند ؛  ناصر زرافشان و کیل شجاع و آزاده  پرونده قتل های سیاسی ، موسوم به قتل های زنجیره یی ( یار دیرین محمد مختاری و محمد جعفر پوینده) به جرم دفاع از ستمدیدگان سه سال است که در زندان است.

یوسف عزیزی بنی طرف به خاطر اعتراض به سرکوب های اخیر مردم خوزستان در زندان به سر می برد ؛  تنی چند از وبلاگ نویسان به زندان های دراز مدت محکوم شده اند؛  گروهی از آزادی خواهان که چندی پیش برای اعتراض به سرکوب های هر روزه در مقابل  دفتر نمایندگی سازمان ملل  تحصن  کرده بودند ،  اکنون در زندان اند و بر اثر اعتصاب غذا های مکرر به مرگ تدریجی گرفتار آمده اند و سرانجام کانون نویسندگان ایران ، این با سابقه ترین نهاد دفاع از آزادی بیان و قلم و اندیشه سه دوره  پیاپی است که بر اثر مداخله  نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بی هیچ توجیهی از برگزاری مجمع عمومی سالانه خود  محروم مانده است.

با این همه ، ما اعضای کانون نویسندگان ایران در سراسر این پنج سال که از مرگ گلشیری  و شاملو می گذرد به شهادت تاریخ هرگز از آرمانهای آنها گامی وا پس نگذاشته ایم و همچنان بر سر پیمان خود برای تحقق آزادی بیان و قلم و اندیشه و مبارزه با سانسور در تمامی اشکال آن استوار مانده ایم.

یاد هوشنگ گلشیری ، همرزم محمد جعفر پوینده و محمد مختاری ، گرامی باد.

کانون نویسندگان ایران

16/3/1384

 

یاد هوشنگ گلشیری گزامی باد

دوشنبه ۱۶ خرداد ساعت ۶ بعدازظهر، جمعی از دوستان و اهل‌قلم، به مناسبت پنجمین سالروز درگذشت هوشنگ گلشیری، نویسنده بزرگ معاصر، برمزار او گردمی‌آیند. ساعت ۴ و۳۰ دقیقه همین روز یک واحد اتوبوس از خیابان آزادی، مقابل دانشکده دامپزشکی به سوی کرج، مزارگاه امام‌زاده طاهر حرکت خواهد کرد.

جمعی از دوستان هوشنگ گلشیری

 

   

بازچاپ مطالب دوات ممنوع است؛ به مطالب دوات فقط می‌توانید لینک بدهید.

برگشت